איך לבחור שמן למנוע רכב?

המנוע הוא אחד החלקים החשובים ביותר ברכב, אם לא החשוב ביותר, ועלות התיקון שלו תהיה לרוב היקרה ביותר. תפקידו של שמן למנוע הוא לאפשר פעילות חלקה של המנוע על כלל החלקים המרכיבים אותו – ובכך לשמור על פעילותו התקינה ואריכות ימיו. בחירה של שמן צריכה להיות מותאמת לרכב, וזאת על מנת שלא לגרום נזק למנוע. יתר על כן, שמן המותאם לרכב מאפשר הנעה קלה, שימון טוב גם כשהמנוע קר, עמידות של השמן בטמפרטורה גבוהה ואף צריכת דלק נמוכה יותר. כיצד תדעו מהו השמן הטוב ביותר לרכב שלכם? במדריך הרכב או בספר הרכב.

אילו סוגי שמן לרב קיימים?

  • שמנים מינרליים– שמנים סטנדרטיים ולא יקרים כדוגמת שמן מנוע 10W40 ו-15W40. הם נחשבים טובים אך מוגבלים ביכולת שלהם לעמוד בתקנים נדרשים במנועים מודרניים, ולכן מתאימים לרכבים פשוטים שלא נדרשים לביצועים בומבסטיים על הכביש.
  • שמנים בטכנולוגיה סינטטית – שמנים מינראליים במקור, שעברו עיבוד כדי להתאימם לצרכי המנוע. הם מתאימים לרכבים חדשים אשר המנוע שלהם נדרש לעמוד בעומסים גדולים יותר.
  • שמן עומס כבד – שמנים הכוללים מספר תוספים שמקנים לשמן תכונות כמו תוספי טיהור לניקיון המנוע, תוספים המונעים את שחיקה, נוגדי חמצון שמונעים את שריפת השמן ועוד.
  • שמן מנוע דיזל – שמן המיועד לטפל בעומסים של פיח הנפוצים במנועי דיזל – השמן מפרק את ענני הפיח המצטברים במנוע.

אילו תקנים יש לשמן?

  • תקן אמריקאי SAE – התקן הנפוץ שמתבסס על רמת צמיגותו של השמן. רמת הצמיגות מצוינת על פי האות W, כשהמספר הראשון אחריה מציין את צמיגות השמן בטמפרטורות נמוכות, ואילו הספרה השנייה מציינת את סמיכות השמן בטמפרטורות גבוהות. אם לא צוין אחרת במדריך הרכב שלנו, נעדיף שהספרה הראשונה תהיה קטנה ככל הניתן והספרה השניה גדולה ככל הניתן.
  • תקן אמריקאי API – מדרג את השמן על פי ביצועיו ולא על פי רמת הצמיגות שלו. התקן מחולק ל-2 קבוצות, כשהאות S מתייחסת למנוע בנזין והאות C למנועי דיזל. מלבד האות, ישנם מספרים שונים המגדירים את ביצועי המנוע.

כדי לחסוך באמת – שווה להשקיע בשמן איכותי

רובנו ממלאים את שמן המנוע בתחנת דלק במהלך בדיקת שמן-מים שגרתית, ובמקרים רבים אף קונים מהמתדלק מיכל שמן אקראי וסטנדרטי ולא תמיד איכותי. כדי לשמור על אריכות חיו של הרכב שלכם ולצמצמם את מספר הביקורים שלכם במוסך – שווה להשקיע בשמן איכותי, גם אם מחירו יקר יותר. מומלץ לקנות שמן מנוע איכותי מחנות או מוסך המתמחים בסוג הרכב שלכם, ולוודא שמיכל השמן נמצא ברכב שלכם כל הזמן. כך, במידה ותצטרכו למלא את השמן ברכב – לא תאלצו להתפשר על שמן זול ותוכלו להשקות את הרכב שלכם בחומר טוב שיאפשר לו לשפר את הביצועים ויחסוך לכם הוצאות בעתיד.